İzmir Yolsuzluk operasyonunda tapeler çıktı

İzmir yolsuzluk operasyonunun tapeleri çıktı

İzmir’de, ‘İmbat dalgası’ olarak adlandırılan Liman İşletmesi’ne yönelik İzmir yolsuzluk operasyonunda gözaltında bulunan 24 şüpheli ifadelerinin tamamlanmasının ardından yarın adliyeye sevk edilecek. Bu arada polisin telefon dinlemelerinde ilginç diyaloglarda ortaya çıktı. İhale dosyalarına ‘davetiye’, para alan kişilere de ‘covanni’ gibi … Devamını Oku →


Taylan YILDIRIM/ İZMİR (DHA)

İzmir’de, ‘İmbat dalgası’ olarak adlandırılan Liman İşletmesi’ne yönelik İzmir yolsuzluk operasyonunda gözaltında bulunan 24 şüpheli ifadelerinin tamamlanmasının ardından yarın adliyeye sevk edilecek. Bu arada polisin telefon dinlemelerinde ilginç diyaloglarda ortaya çıktı. İhale dosyalarına ‘davetiye’, para alan kişilere de ‘covanni’ gibi çeşitli takma isimler kullanıldığı belirlendi. Bunun yanı sıra Binali Yıldırım’ın bacanağı Cemalettin Haberdar’ın, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile yaptığı görüşmeler de kayıtlarda yeraldı.

İzmir Liman İşletmesi’nde yolsuzluk yapıldığı yönünde ihbar mektubunun zamanın İzmir Valisi Cahit Kıraç’a gitmesinin ardından Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesindeki örgütlü suçlar bürosu savcılarından Ali Çelik, soruşturma başlattı. Soruşturmanın tamamlanmasıyla geçen Salı günü İzmir, İstanbul, Hatay, Van ve Ankaraöda eş zamanlı yapılan baskınlarda aralarında TCDD Liman İştetmeleri’nin Ankara ve İzmir’deki üst düzey yöneticileri, memurlar, işadamlarının bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı. Aralarında, Binali Yıldırım’ın bacanağının da bulunduğu 10 kişi ise yakalanamadı. İstanbul ve Ankara’daki zanlıların gözaltına alınamaması nedeniyle İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı bu iki ildeki görevli polislerle ilgili soruşturma başlattı.

TAPELER ORTAYA ÇIKTI
Polisin teknik ve fiziki takibinden kurtulmak için büyük alışveriş merkezlerinin tuvaletlerinde para alışverişi yaptıkları tespit edilen zanlıların birbirleriyle telefon görüşmelerinin ayrıntıları da yine soruşturma dosyasında yeraldı. Zanlıların birbirleriyle yaptıkları telefon görüşmelerinde ihale dosyalarını ‘davetiye’ olarak nitelendirdiği, birbirlerine de ‘davetiyeyi gönderiyorum incele’ gibi görüşmelerin sıklıkla geçtiği ortaya çıktı. Bunun yanı sırada maddi menfaat sağlayan kişilere de ‘Covanni’ gibi takma isimlerin kullanıldığı da yine görüşmelerin incelenmesiyle tespit edildi. Tapelerde limanda iş yapan bazı işadamlarının, resmi görevlilere kadın göndermesi, bazı memur ve yetkililerin faturalarını ödediği de anlaşıldı. İşadamlarının bazı görevlileri gemilerin bekletilmemesi, yüklerinin çabuk boşaltılması karşılığında aylık sabit rüşvete bağladığı da iddia edildi.

BACANAK, GENEL MÜDÜRLE DE GÖRÜŞMÜŞ
Yaklaşık 73 sayfayı bulan tape kayıtlarının bir bölümünde, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım’ın halen yakalanamayan bacanağı Cemalettin Haberdar’ın TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’la da telefon görüşmesi yaptığı saptandı. Bu görüşmelerde yardım istediği belirlendi.

30 KLASÖR ADLİYEYE GİTTİ
Bu arada ifadesi tamamlanan zanlıların ifadelerinin yer aldığı yaklaşık 30 klasörden oluşan dosyalar da çuvallar içerisinde adliyeye götürüldü. Bunları inceleyecek olan savcının, buna göre zanlılara yönelteceği soruları belirleyeceği bildirildi. Polisteki işlemleri sırasında bir zanlıya, telefon görüşmelerinden, ilişkilerine kadar tüm ilişkileri için 700 sorunun sorulduğu da öğrenildi.

GENEL MÜDÜRÜN DE BİLGİSİNE BAŞVURULACAK
Tape kayıtlarında zanlı olarak aranan Cemalettin Haberdar ile görüşmeleri giren TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın da savcılık tarafından bilgisine başvurulacağı öne sürüldü. Binali Yıldırım’ın bacanağı Haberdar ile samimiyeti dikkat çeken Karaman’ın telefon konuşmalarında ‘Cemo’ diye hitap ettiği de öğrenildi.

...

Önerilen Haberler

 1. Sözcü 01-09-2014 10:16 Adli Yıl açılışı

  Yargıtay Adli Yıl Açılışı – Canlı Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ katılmıyor. DAVUTOĞLU TÖRENE KATILMAYACAK Yargıtay Başkanı Ali Alkan tarafından, yeni Adli Yıl Açılış Töreni’ne katılması konusunda yapılan daveti, Başbakan Davutoğlu 62. Hükümet’in Pazartesi günü … Devamını Oku →

 2. Hürriyet 01-09-2014 12:49 25 Aralık soruşturmasına takipsizlik kararı

  İSTANBUL Cumhuriyet Başsavcılığı aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Necmettin Bilal Erdoğan'ın da bulunduğu rüşvet ve yolsuzluk soruşturması kapsamındaki 96 şüpheli hakkında takipsizlik kararı verdi.

 3. Zaman 01-09-2014 09:46 Gözaltındaki polislerin tişörtündeki ‘sıfır’ yazısı dikkat çekti

  İstanbul'da emniyet mensuplarına yönelik sabah saatlerinde yapılan operasyonda, gözaltındaki bazı polislerin üzerindeki tişörtlerde yazılı bulunan Türkçe ve İngilizce 'Sıfır' ifadesi dikkat çekti.Sabah saatlerinde yapılan operasyonda aralarında İstanbul Emniyet Müdürlüğü eski Mali Suçlarla Şube Müdürü Yakup Saygılı'nın da bulunduğu bazı polisler gözaltına alındı. Gözaltına alınan emniyet mensupları Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolüne çıkarılmaya başlandı. Gözaltına alınan bazı polislerin üzerindeki siyah renkli tişörtlerde yazılı olan Türkçe 'Sıfır' ve İngilizce 'Ze-Ro!' (Sıfır) ifadeleri dikkat çekti.Gözaltındaki bir polis, sağlık kontrolünden çıktıktan sonra "Biz zaten sıfırız. Buradayız. Haram para sıfırlanmaz ama" dedi. Gözatındaki emniyet mensuplarının sağlık kontrolü için hastaneye getirilmesine devam ediliyor.(CİHAN)

 4. Hürriyet 01-09-2014 12:47 İstanbul'da otobüs şoförüne dayak kamerada

  İstanbul’da, başkasına ait indirimli kartla belediye otobüsüne binmek isteyen şahsın kartına sürücü tarafından el konuldu. Kartının alınmasına sinirlenen şahıs, sürücüyü yumrukladı. Hızını alamayıp cebindeki bıçağı çıkaran şahsa diğer yolcular engel oldu. Otobüs şoförünün hastanelik olduğu olay, güvenlik kamerasına yansıdı. Cihan - KURGU: Levent SERT

 5. Hürriyet 01-09-2014 09:47 İstanbullular dikkat! Trafik felç

  Boğaziçi Köprüsü Avrupa - Anadolu yönünde sabah saat 06.20'den itibaren bir vatandaşın intihar girişiminde bulunması nedeniyle trafik felç oldu. Trafik felç iken polis doğru olanı yaptı ve intihar eden kişiye müdahale etmedi. Ancak polis intihar eden kişiyle özçekim yaparken objektiflere yansıdı. Sosyal medyaya düşen fotoğrafta polis özçekim yaparken görülüyor. Trafiği açması gerekirken özçekim yapan polis yüzünden İstanbullular belki de hayatının en uzun yolculuğunu yaşadı. O polis hakkında ise soruşturma başlatıldı. 3 saatlik ikna çabaları sonuç vermedi, 35 yaşındaki S.Ş. köprüden atlayarak yaşamına son verdi.

 6. Sözcü 01-09-2014 11:49 Feyzioğlu’ndan sert açıklama

  Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Adli Yıl Açılış Töreni’nde 12 sayfalık bir konuşma yaptı. İşte Feyzioğlu’nun konuşması: Sayın Yargıtay Başkanı, Ana muhalefet partisinin Sayın Genel Başkanı, Yurttaşlarımıza, “Ankara’da hâkimler var” dedirten yüksek yargı organlarının sayın başkan ve üyeleri, Her … Devamını Oku →

 7. Radikal 01-09-2014 10:14 Türk sinemasının en iyi filmi seçildi: Susuz Yaz

  Kültür Bakanlığı'nın internetten oylamaya sunduğu en iyi 300 Türk filmi arasından Susuz Yaz, birinci seçildi. Hababam Sınıfı ise ikinci oldu.

 8. Zaman 01-09-2014 13:18 'Sıfır' tişörtleri giyenlerle gurur duyuyorum

  Yolsuzluk operasyonunu yapan polislere yönelik üçüncü dalga operasyonda 14'ü rütbeli 30 polis sabah saatlerinde gözaltına alındı. Gözaltına alınan Emniyet Amiri Kazım Aksoy'un eşi Sümeyye Aksoy, eşi ve 'Sıfır' tişörtü giyen polislerle gurur duyduklarını söyledi.Yolsuzluk operasyonunu yapan polislere yönelik üçüncü dalga operasyonda 14'ü rütbeli 30 polis sabah saatlerinde gözaltına alındı. Gözaltına alınan isimlerden biri de Mali Şube'den ihraç edilen Emniyet Amiri Kazım Aksoy idi. Böyle bir operasyonu beklediklerini söyleyen Aksoy'un eşi Sümeyye Aksoy, "Memlekete gitmiştik ailemizin yanında kalmadık. Eşim bu süreçleri yaşayacağımızı bildiği için İstanbul'a döndük. 10 gündür de bekliyorduk. Bunu da yaşattılar ya bize, ama alnımız ak. Eşim Mali Şube'nin nezaretinde olsa da çocuklarım ve ben eşimle gurur duyuyoruz. Güzel işler yaptı. 14 yaşındaki oğlum ve 6 yaşındaki kızımız ile onu desteklemeye geldik." Türkiye'de adalet işlemeye başladığı zaman her şeyin çok daha güzel olacağın anlatan Sümeyye Aksoy, üzerinde 'sıfır' yazılı tişörtleri giyen polislerle de gurur duyduğunu söyleyerek şöyle konuştu: "Sıfırlayamadıkları paralar vardı. Herkes biliyor o sıfırın ne anlama geldiğini. Arkadaşlarla da gurur duyuyorum." dedi. Adaletin tecelli etmesini beklediklerini ancak hukuksuzluğun diz boyu olduğunu söyleyen Sümeyye hanım, "Her şey er geç anlaşılacak gerçekler gün yüzüne çıkacak. Sabah saatlerinde eşimi aldıkları zaman da bekliyorduk zaten. Bir yere gitmedi. Gururlu ve başımız dik bir şekilde buradayız."

 9. Zaman 01-09-2014 11:47 Der Spiegel'den yeni iddia: ABD ve İngiltere de Türkiye’yi dinledi

  Der Spiegel dergisi, Türkiye’yi yıllarca dinleyen tek ülkenin Almanya olmadığını ortaya çıkardı. ABD’li istihbaratçı Snowden’in sızdırdığı belgeleri yayımlayan dergi, ABD ve İngiltere’nin Ankara’yı en önemli istihbarat hedefleri arasına aldığını yazdı. Dergiye göre dinlemeler, Ankara ve İstanbul’dan yürütüldü.Alman istihbaratının yıllarca Türkiye’yi dinlediği haberlerini ilk kez gündeme getiren haftalık Der Spiegel dergisi, ABD ve İngiltere’nin de Türkiye’yi yıllarca dinlediğini yazdı. Haberini, ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) eski çalışanı Edward Snowden’in sızdırdığı belgelere dayandıran dergi, Türkiye’nin yıllarca istihbarat paylaştığı NSA tarafından İstanbul ve Ankara’daki biri resmi üç istasyon yoluyla gizlice takip edildiğini ortaya çıkardı. Derginin yayımladığı belgelere göre Ankara, Washington için yıllarca en üst düzey istihbarat hedefleri arasında yer aldı. Snowden’in ifşaatlarına göre Türkiye ile özellikle terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlarda derin istihbarat paylaşımına giden Washington’ın Ankara’yı ‘ortak ve hedef ülke’ şeklinde adlandırdığı belirtildi. ABD yönetiminin NSA’yı “Türkiye liderliğinin niyetlerinin” saptanmasının yanı sıra diğer 18 alandaki faaliyetlerini takip etmekle görevlendirdiği ifade edildi.

 10. Radikal 01-09-2014 08:10 2700 yıllık antik kent imara açıldı

  M.Ö. 7. yüzyıla ait Myrelia antik kenti, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı imar planı ile ticaret ve turizm alanı ilan edilerek imara açıldı.

 11. Hürriyet 01-09-2014 11:35 Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Adli Yıl Açılış Töreni'nde konuştu

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Hükümet'in Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu konuşturulduğu için protesto ettiği adli yıl açılış törenine yargı tam kadro katıldı. Yargıtay Başkanı Ali alkan konuşmasında Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde sık sık dile getirdiği ''Yargı kararlarıyla konuşur, söylemleriyle değil'' ifadelerine isim vermeden cevap verdi. Alkan, "Yargı bağımsızlığına müdahale niteliği taşıyan konularda yargının susmasını beklemek, ancak demokrasiye, kuvvetler ayrılığına, hukukun üstünlüğüne gerçek anlamda bağlılığın yaşandığı ortamda haklılık kazanabilir" dedi.

 12. Radikal 01-09-2014 09:40 'Bu projeyle Taksim meydan özelliğini yitirecek'

  Beyoğlu'ndan sorumlu koruma kurulu, İBB'nin hazırlattığı 'Taksim Meydanı düzenleme projesi'ni onayladı. Meydana ağaçlar dikilerek süs havuzları yapılmasını öngören projeye itiraz eden Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası, 'Taksim bu projeyle meydan özelliğini yitirir' diyerek alanın yarışmayla tasarlanması gerektiğini belirtti

 13. Zaman 01-09-2014 11:48 PKK'dan İstanbul’da IŞİD’e operasyon!

  PKK'ya yakın haber ajansı, İstanbul Başakşehir'de IŞİD'in hücre evlerine YDH-G tarafından silahlı nokta operasyon yaptığını duyurdu.Haberdeki iddiaya göre, PKK’nın silahlı kanadı İstanbul’un Başakşehir ilçesine bağlı Şahintepe Mahallesi'nde hücre evlerinde örgütlenen IŞİD üyelerine silahlı nokta eylem düzenledi.Olay sırasında hücre evinden ayrılan araçta 5-6 IŞİD üyesinin olduğunun belirtildiği haberde, 2-3 çete üyesine kurşun isabet ettiği bilgisi verildi.POLİSLER GÖZALTINA ALINIRKEN, TERÖR ÖRGÜTÜ İSTANBUL’DA BASKIN YAPIYORYolsuzluk soruşturmasını yürüten polislerin gözaltına alındığı İstanbul’da, terör örgütünün bir başka terör örgütüne operasyon yapması şaşkınlığa yol açtı.

 14. Radikal 01-09-2014 10:14 Fatih Akın, New York Times'ın sorularını yanıtladı

  New York Times gazetesinin sorularını yanıtlayan Akın, daha izlenmeden sert tartışmalara yol açan 'The Cut' için, 'Hâlâ Türkiye'nin filmi izlemeye hazır olduğuna inanıyorum' dedi.

 15. Milliyet 01-09-2014 11:39 Fatih Akın: Sanat için ölmeye değer

  Yönetmen Fatih Akın, 71. Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan için yarıştığı ve Mardin'de 1915 Olayları sırasında ailesini kaybeden Ermeni demircinin hikâyesini anlattığı 'The Cut' filminden ötürü Türkiye'deki bazı milliyetçi gruplardan aldığı ölüm tehditlerine ilişkin, Sanat için ölmeye değer ifadelerini kullandı.

 16. Hürriyet 01-09-2014 09:47 Polise 3'üncü dalga operasyon

  Emniyet mensuplarına yönelik 3'üncü dalga operasyon kapsamında Eski Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı bu sabah gözaltına alındı.

 17. Zaman 01-09-2014 12:18 Erdoğan'dan dinleme yorumu: Bunu hepsi yapıyor

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD ve İngiltere'nin Türkiye'yi dinlediği iddiaları için "Dünyada istihbaratı güçlü olan ülkelerin farklı ülkeleri dinlememe gibi birşeyi yoktur. Bununda hepimizin bilmesi lazım. Bunu hepsi yapıyor." dedi.KKTC ziyareti öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan'a Alman Der Spiegel dergisinin "ABD ve İngiltere de Türkiye'yi dinledi" iddiaları soruldu. Erdoğan, "Bundan önce Amerika, Almanya'yı dinlemişti. Şuanda Türkiye ile ilgili bu süreci liderlerle biraraya geldiğimizde çok açık net konuşacağız." dedi. "Dünyada istihbaratı güçlü olan ülkelerin farklı ülkeleri dinlememe gibi birşeyi yoktur" diyen Erdoğan, "Bunu hepsi yapıyor. Neyi nasıl yaptıkları, ya da neyi nasıl deşifre ettikleri bunlar çok önemli." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan dinleme iddialarını NATO zirvesi ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda liderlerle konuşacağını belirtti."Bunun 4. dalgası da olabilir"Erdoğan'a bu sabah saatlerinde 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasını yapan polislerin gözaltına alınması da soruldu. Erdoğan bu soruya şu şekilde cevap verdi: "Bildiğiniz gibi bu bir sürecin devamı. Yapılan iki dalgadan sonra verilen ifadelerle yeni yeni süreç ortaya çıkıyor. Tabii bu bir sondur denilemez. Burada da çıkacak birçok bilgi belge ile bunun 4. dalgası da olabilir. Süreci sadece takip ediyoruz."

 18. Radikal 01-09-2014 09:40 Berkin Elvan'ı anan akademisyene, iki yıl kıdem durdurma cezası

  Eskişehir'deki Osmangazi Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışan Nuriye Gülmen'e Berkin Elvan'ın ölümünü protesto eylemine katıldığı için iki yıl kademe durdurma cezası verildi.

 19. Radikal 01-09-2014 11:40 Bekaroğlu: CHP'yi sol bir parti olarak görmüyorum

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından CHP'ye davet edilen Mehmet Bekaroğlu, "Bazıları kızabilirler ama ben CHP'yi tam olarak sol/sosyal demokrat bir parti olarak görmüyorum. Buna gayret eden bir parti olarak görüyorum. Bense sağcı falan değilim" dedi. Bekaroğlu'na göre CHP dönüşürse, Türkiye çok daha rahat değişir, dönüşür.