İzmir Yolsuzluk operasyonunda tapeler çıktı

İzmir yolsuzluk operasyonunun tapeleri çıktı

İzmir’de, ‘İmbat dalgası’ olarak adlandırılan Liman İşletmesi’ne yönelik İzmir yolsuzluk operasyonunda gözaltında bulunan 24 şüpheli ifadelerinin tamamlanmasının ardından yarın adliyeye sevk edilecek. Bu arada polisin telefon dinlemelerinde ilginç diyaloglarda ortaya çıktı. İhale dosyalarına ‘davetiye’, para alan kişilere de ‘covanni’ gibi … Devamını Oku →


Taylan YILDIRIM/ İZMİR (DHA)

İzmir’de, ‘İmbat dalgası’ olarak adlandırılan Liman İşletmesi’ne yönelik İzmir yolsuzluk operasyonunda gözaltında bulunan 24 şüpheli ifadelerinin tamamlanmasının ardından yarın adliyeye sevk edilecek. Bu arada polisin telefon dinlemelerinde ilginç diyaloglarda ortaya çıktı. İhale dosyalarına ‘davetiye’, para alan kişilere de ‘covanni’ gibi çeşitli takma isimler kullanıldığı belirlendi. Bunun yanı sıra Binali Yıldırım’ın bacanağı Cemalettin Haberdar’ın, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile yaptığı görüşmeler de kayıtlarda yeraldı.

İzmir Liman İşletmesi’nde yolsuzluk yapıldığı yönünde ihbar mektubunun zamanın İzmir Valisi Cahit Kıraç’a gitmesinin ardından Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesindeki örgütlü suçlar bürosu savcılarından Ali Çelik, soruşturma başlattı. Soruşturmanın tamamlanmasıyla geçen Salı günü İzmir, İstanbul, Hatay, Van ve Ankaraöda eş zamanlı yapılan baskınlarda aralarında TCDD Liman İştetmeleri’nin Ankara ve İzmir’deki üst düzey yöneticileri, memurlar, işadamlarının bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı. Aralarında, Binali Yıldırım’ın bacanağının da bulunduğu 10 kişi ise yakalanamadı. İstanbul ve Ankara’daki zanlıların gözaltına alınamaması nedeniyle İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı bu iki ildeki görevli polislerle ilgili soruşturma başlattı.

TAPELER ORTAYA ÇIKTI
Polisin teknik ve fiziki takibinden kurtulmak için büyük alışveriş merkezlerinin tuvaletlerinde para alışverişi yaptıkları tespit edilen zanlıların birbirleriyle telefon görüşmelerinin ayrıntıları da yine soruşturma dosyasında yeraldı. Zanlıların birbirleriyle yaptıkları telefon görüşmelerinde ihale dosyalarını ‘davetiye’ olarak nitelendirdiği, birbirlerine de ‘davetiyeyi gönderiyorum incele’ gibi görüşmelerin sıklıkla geçtiği ortaya çıktı. Bunun yanı sırada maddi menfaat sağlayan kişilere de ‘Covanni’ gibi takma isimlerin kullanıldığı da yine görüşmelerin incelenmesiyle tespit edildi. Tapelerde limanda iş yapan bazı işadamlarının, resmi görevlilere kadın göndermesi, bazı memur ve yetkililerin faturalarını ödediği de anlaşıldı. İşadamlarının bazı görevlileri gemilerin bekletilmemesi, yüklerinin çabuk boşaltılması karşılığında aylık sabit rüşvete bağladığı da iddia edildi.

BACANAK, GENEL MÜDÜRLE DE GÖRÜŞMÜŞ
Yaklaşık 73 sayfayı bulan tape kayıtlarının bir bölümünde, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım’ın halen yakalanamayan bacanağı Cemalettin Haberdar’ın TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’la da telefon görüşmesi yaptığı saptandı. Bu görüşmelerde yardım istediği belirlendi.

30 KLASÖR ADLİYEYE GİTTİ
Bu arada ifadesi tamamlanan zanlıların ifadelerinin yer aldığı yaklaşık 30 klasörden oluşan dosyalar da çuvallar içerisinde adliyeye götürüldü. Bunları inceleyecek olan savcının, buna göre zanlılara yönelteceği soruları belirleyeceği bildirildi. Polisteki işlemleri sırasında bir zanlıya, telefon görüşmelerinden, ilişkilerine kadar tüm ilişkileri için 700 sorunun sorulduğu da öğrenildi.

GENEL MÜDÜRÜN DE BİLGİSİNE BAŞVURULACAK
Tape kayıtlarında zanlı olarak aranan Cemalettin Haberdar ile görüşmeleri giren TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın da savcılık tarafından bilgisine başvurulacağı öne sürüldü. Binali Yıldırım’ın bacanağı Haberdar ile samimiyeti dikkat çeken Karaman’ın telefon konuşmalarında ‘Cemo’ diye hitap ettiği de öğrenildi.

...

Önerilen Haberler

 1. Hürriyet 31-07-2014 15:49 Kardeşinin büyümesini istemeyen kız

  Youtube'a iki gün önce yüklenen ve izlenme rekorları kıran videoda, küçük kardeşinin büyüyeceğini öğrenen 5 yaşındaki Sadie gözyaşlarına boğuluyor. Kardeşinin çok tatlı olduğunu söyleyen ve onun büyümesini hiç istemeyen Sadie bunu annesine anlatırken hıçkırıklara boğuluyor.

 2. Zaman 31-07-2014 19:46 ‘İktidar için papaz elbisesi de giyerim'

  Hizmet Hareketi'ni "takiye' yapmakla suçlayan Başbakan Tayyip Erdoğan'ın iktidar için "Gerekirse papaz elbisesi de giyerim" dediği ortaya çıktı.Rotahaber'in "Meğer takiyenin de ustasıymış" başlığıyla verdiği habere göre Erdoğan, 1995 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde yaptığı bir konuşmada;"Biz bu toplumun içinde yeni bir nizamı hakim kılmanın mücadelesi içindeyiz. Neydi o mücadele? Zamana ve zemine göre değişmeyen doğrunun iktidar olmasıdır. Bu mücadeleyi iktidara getirme noktasında eğer benim emir komuta merkezim bana papaz elbisesi giymen gerekiyor diyorsa yaparım dedim. Papaz elbisesi dahi giyerim. Bu var mı usulün içinde? Var tabii ki." ifadelerini kullanıyor.Erdoğan'ın bu sözleri 2002 yılında AKP Genel Başkanı olduğu dönemde Milliyet gazetesine "İşte Tayyip'in takiyesi" başlığıyla haber olmuş. Erdoğan, o dönemde bu ifadelerini soran gazetecilere "Bana 14 Ağustos 2001 sonrasını sorun. Geçti o işler." cevabını verirken hem 'takiye' suçlamasını hem de "emir komuta merkezi" ifadesiyle kimi, nereyi kastettiği suçlamalarını geçiştiriyor. İŞTE ERDOĞAN'IN O SÖZLERİ:

 3. Zaman 31-07-2014 15:50 'Burak Erdoğan İsrail ile ticaret yapıyor mu?'

  HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan,Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, 'Oğlunuz Burak Erdoğan İsrail'le ticaret yaptığı doğru mu?' ve 'Malatya'daki Kürecik üssü kapatılacak mı?' sorularını yöneltti.HDP'li İbrahim Ayhan 8 soruyu içeren yazılı önergesini, Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdi. İsrail'in Filistin'e saldırılarına dünyanın seyirci kaldığını ve Gazze'nin kan ağladığını ifade eden Ayhan, Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması isteğiyle şu soruları yöneltti:1- 2013 yılında İsrail ile gerçekleştirilen ticaret hacmi kaç milyar dolardır? İsrail ile ticaret daha çok hangi alanlarda gerçekleşmektedir2- İsrail ile ticaret yapan ülkeler arasında Türkiye'nin ithalat ve ihracat sıralamasındaki yeri nedir?3 - Malatya'daki Kürecik üssünden İsrail'e bilgi aktarıldığı iddiaları doğru mudur? Hükümet olarak bu üssü kapatmak gündeminizde var mıdır?4 - İsrail'in petrol depolarının Hatay üzerinden Tel Aviv'e gönderilen petrol ile doldurduğu iddiaları doğru mudur?5 - İsrail jetleri yakıtının 2013 Mart ve Nisan aylarında Türkiye'den ihraç edildiği iddiaları doğru mudur?6 - Oğlunuz Burak Erdoğan'ın İsrail ile ticaret yaptığı doğru mudur?7 - İsrail'in Gazze'ye dönük bu saldırılarına hükümet olarak İsrail'e ambargo uygulama gündeminizde midir?8 - Saldırıların devam etmesi durumunda büyükelçinizi geri çekmek gündeminizde midir?"

 4. Hürriyet 31-07-2014 19:14 Demirtaş: Seni görevden aldıracağım!

  Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, "Artık her yerde tekçilik, mezhepçilik, insan kimliği öne çıkıyor ve bu yüzden korkuyorlar. O yüzden TRT’nin genel müdürü utanmadan, sıkılmadan beni tehdit ediyor. Bir daha kendisini ve kurumunu eleştirirsem, anında yayını kesecekmiş. Sen Erdoğan’dan korkma halkın gazabından kork. Senin beni tehdit edebilecek kadar ne kapasiten, ne mevkiin nede cesaretin var. Yayınlamıyorsan da yayınlama. Ama ben seni her gün teşhir etmeye devam edeceğim. Çünkü senin ve senin gibilerin zihniyetini değiştirmeye geliyoruz. Cumhurbaşkanı olursam da seni görevden aldıracağım." dedi.

 5. Zaman 31-07-2014 21:46 Başbakan, olmayan BBP İl Başkanı'nı kürsüye çıkarmış

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Haşim Yanar, Van'da il teşkilatlarının olmadığını vurgulayarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın elini kaldırdığı kişinin kim olduğunu bile bilmediğini söyledi.BBP Genel Başkan Yardımcısı Yanar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Van mitinginde platforma çıkarttığı kişinin kimliğini bilmeden vatandaşlara tanıtmasına sert tepki gösterdi.'Başbakan herkesi güldürüyor' diyen Yanar, "Büyük Birlik Partisi olarak siyaset tarihimiz boyunca bir ilki gerçekleştirmiş, görülmedik bir titizlikle ve ciddiyetle tüm parti kurulları ile istişare yapmış ve gerekçeleri ile birlikte cumhurbaşkanı seçiminde Sayın Prof. Dr. Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu'nu destekleyeceğimizi kamuoyuna deklare etmiştik." dedi.'BU YAKLAŞIM DOĞRU DEĞİL'"Her nedense Sayın Başbakan partimizin bu demokratik tavrını kabullenememekte ve bu kararımızı itibarsızlaştırmak için güldürecek yöntemlere tevessül etmektedir." Diyen Yanar Van'da yaşanan olayla ilgili şunları söyledi: "Sayın Başbakan 20.05.2014 tarihinde fesih edilen ve o tarih itibarıyla resmi il teşkilatımızın olmadığı Van'da bugün yapmış olduğu miting sırasında partili kimliği ile bilinen bir arkadaşımızı, adını dahi açıklamadan platforma çıkartarak, Genel Merkezimizin aldığı kararı desteklemeyen il başkanı sıfatıyla halkı selamlatmıştır. Sayın Başbakan'ın bu yaklaşımını doğru bulmadığımızı, bir defa daha ifade ediyor, konuyu kamuoyunun takdirine havale ediyoruz."DESTİCİ TWİTTER'DAN AÇIKLADIBüyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Başbakan'ın Van mitinginde BBP İl Başkanı diye platforma çıkardığı kişinin il başkanları olmadığını açıkladı. Destici, Van il teşkilatının yerel seçimlerde başarısız olmasından dolayı görevden alındığını ve yerine hemüz atama yapılmadığını açıkladı.VAN'DA ERDOĞAN GERGİNLİĞİBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mitinginin bitmesinin ardından başlayan olaylar, akşam saatlerine doğru daha da arttı. Cumhuriyet Caddesi ile mitingin yapıldığı Beşyol Meydanı savaş alanına döndü. Göstericiler, MOBESE direklerini de tahrip etti. Polis taş atıp ortalığı savaş alanına çeviren grubu göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanarak dağıtmaya çalıştı. Ara sokaklara dağılan gruptakiler, bazı iş yerlerinin camlarını kırdı.

 6. Mynet 31-07-2014 18:12 Şok iddia: 'IŞİD lideri Yahudi bir ajan'

  İran basını, IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin öldüğünü, yerine Yahudi bir ajanın geçirildiğini iddia etti.

 7. OdaTV 31-07-2014 21:16 "İktidar için papaz elbisesi de giyerim"

  Cemaat Erdoğan’ı bu sözleriyle vurdu

 8. Mynet 31-07-2014 16:12 Türünün En Büyük 15 Hayvanı

  Türünün En Büyük 15 Hayvanı

 9. Radikal 31-07-2014 15:41 Moda bostanlarında dozerlere karşı çadır

  Gezi'den sonra kurulan mahalle forumlarından Caferağa Dayanışması, Kadıköy Moda'da otopark yapılmak istenen alana bostan kurmuştu. Bostanlar bu sabah dozerler tarafından yıkılmaya çalışıldı. Caferağa Dayanışması ve mahalle sakinleri ise yıkıma karşı çıkarak alanda çadır kurdu.

 10. OdaTV 31-07-2014 18:47 Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını şimdiden açıkladı

  İşte o sonuçlar

 11. Sözcü 31-07-2014 20:46 İşte IŞİD vahşeti

  Muhaceri paylaştığı kan donduran fotoğraflarla birlikte paylaştığı görüntüde ise, IŞİD’e katılan 100′ün üzerinde Arnavut olduğunu belirterek, cihat çağrısı yaptı. Muhaceri’nin paylaştığı fotoğraflar Kosova’yı derinden sarstı. YAHYAGA, “KOSOVA’NIN, DİNİ AŞIRICILIĞIN KAYNAĞI OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ” Olay üzerine Cumhurbaşkanı Atifete Yahyagayı, İçişleri Bakanı … Devamını Oku →

 12. Hürriyet 31-07-2014 19:15 Demirtaş'tan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'e: Seçilirsem seni görevden aldıracağım
 13. OdaTV 31-07-2014 20:47 Bu fotoğraf ülkeyi karıştırdı

  IŞİD vahşeti tırmanıyor

 14. Sözcü 31-07-2014 18:15 Sandık başında şok

  Almanya’nın Münih kentinde Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanmak üzere Fuar Merkezinde kurulan sandıklara gelen yurttaşlar şok yaşadılar. Danimarka’da da seçmenler sistemin çalışmaması nedeniyle bir süre bekledi. TRT babanın çiftliği mi? Yüksek Seçim Kurulu’nun İnternet sitesinden daha önce bildirildiği gibi randevu … Devamını Oku →

 15. Radikal 31-07-2014 18:09 Demirtaş: Seçilirsem TRT Genel Müdürü Şahin'i görevden aldıracağım

  Hatay'da partililerle bir düğün salonunda bir araya gelen HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş,"TRT'nin genel müdürü utanmadan, sıkılmadan beni tehdit ediyor. Bir daha kendisini ve kurumunu eleştirirsem, anında yayını kesecekmiş. Ben cumhurbaşkanı olursam da seni görevden aldıracağım" dedi.

 16. Hürriyet 31-07-2014 15:36 İlk kez çikolata yiyen <br> kakao işçileri

  kakao işçileri" align="left" style="padding-right:5px;" border="0" width="80" height="80" />

 17. Hürriyet 31-07-2014 15:35 SGK en değerli arazilerini satıyor

  Sosyal Güvenlik Kurumu, şehir merkezlerindeki en değerli binalarını satışa çıkardı. İstanbul Şişli başta olmak üzere, Ankara, Trabzon, Gaziantep, Kayseri, Samsun ve Manisa'daki SGK binaları ihaleyle satılacak. Ancak ihale ilanının bayram tatiline denk gelmesi ve ihale gününün tatilin hemen ardında belirlenmesi akıllarda soru işareti yarattı.

 18. Hürriyet 31-07-2014 19:15 6 yaşındaki kızdan Erdoğan'a 2 bin lira bağış

  MARDİN’in Midyat İlçesi’nde Ak Partililer, Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı kampanyasına bağışta bulundu. Bağış yapanlar arasında bulunan Belediye Meclisi üyesi Ak Partili Zeki Çiçek’in 6 yaşındaki Azra Çiçek’in harçlıklarından biriktirdiği ileri sürdüğü 2 bin 23 liraya Erdoğan’ın hesabına yatırdı.

 19. Radikal 31-07-2014 15:41 Fadıl Akgündüz Başbakan'a mektup yazdı

  Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a açık mektup yazan Fadıl Akgündüz, batırdığı milyonlarca dolar için başkalarını suçlarken, kendisine suikast düzenlendiğini iddia etti.