İzmir Yolsuzluk operasyonunda tapeler çıktı

İzmir yolsuzluk operasyonunun tapeleri çıktı

İzmir’de, ‘İmbat dalgası’ olarak adlandırılan Liman İşletmesi’ne yönelik İzmir yolsuzluk operasyonunda gözaltında bulunan 24 şüpheli ifadelerinin tamamlanmasının ardından yarın adliyeye sevk edilecek. Bu arada polisin telefon dinlemelerinde ilginç diyaloglarda ortaya çıktı. İhale dosyalarına ‘davetiye’, para alan kişilere de ‘covanni’ gibi … Devamını Oku →


Taylan YILDIRIM/ İZMİR (DHA)

İzmir’de, ‘İmbat dalgası’ olarak adlandırılan Liman İşletmesi’ne yönelik İzmir yolsuzluk operasyonunda gözaltında bulunan 24 şüpheli ifadelerinin tamamlanmasının ardından yarın adliyeye sevk edilecek. Bu arada polisin telefon dinlemelerinde ilginç diyaloglarda ortaya çıktı. İhale dosyalarına ‘davetiye’, para alan kişilere de ‘covanni’ gibi çeşitli takma isimler kullanıldığı belirlendi. Bunun yanı sıra Binali Yıldırım’ın bacanağı Cemalettin Haberdar’ın, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile yaptığı görüşmeler de kayıtlarda yeraldı.

İzmir Liman İşletmesi’nde yolsuzluk yapıldığı yönünde ihbar mektubunun zamanın İzmir Valisi Cahit Kıraç’a gitmesinin ardından Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesindeki örgütlü suçlar bürosu savcılarından Ali Çelik, soruşturma başlattı. Soruşturmanın tamamlanmasıyla geçen Salı günü İzmir, İstanbul, Hatay, Van ve Ankaraöda eş zamanlı yapılan baskınlarda aralarında TCDD Liman İştetmeleri’nin Ankara ve İzmir’deki üst düzey yöneticileri, memurlar, işadamlarının bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı. Aralarında, Binali Yıldırım’ın bacanağının da bulunduğu 10 kişi ise yakalanamadı. İstanbul ve Ankara’daki zanlıların gözaltına alınamaması nedeniyle İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı bu iki ildeki görevli polislerle ilgili soruşturma başlattı.

TAPELER ORTAYA ÇIKTI
Polisin teknik ve fiziki takibinden kurtulmak için büyük alışveriş merkezlerinin tuvaletlerinde para alışverişi yaptıkları tespit edilen zanlıların birbirleriyle telefon görüşmelerinin ayrıntıları da yine soruşturma dosyasında yeraldı. Zanlıların birbirleriyle yaptıkları telefon görüşmelerinde ihale dosyalarını ‘davetiye’ olarak nitelendirdiği, birbirlerine de ‘davetiyeyi gönderiyorum incele’ gibi görüşmelerin sıklıkla geçtiği ortaya çıktı. Bunun yanı sırada maddi menfaat sağlayan kişilere de ‘Covanni’ gibi takma isimlerin kullanıldığı da yine görüşmelerin incelenmesiyle tespit edildi. Tapelerde limanda iş yapan bazı işadamlarının, resmi görevlilere kadın göndermesi, bazı memur ve yetkililerin faturalarını ödediği de anlaşıldı. İşadamlarının bazı görevlileri gemilerin bekletilmemesi, yüklerinin çabuk boşaltılması karşılığında aylık sabit rüşvete bağladığı da iddia edildi.

BACANAK, GENEL MÜDÜRLE DE GÖRÜŞMÜŞ
Yaklaşık 73 sayfayı bulan tape kayıtlarının bir bölümünde, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım’ın halen yakalanamayan bacanağı Cemalettin Haberdar’ın TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’la da telefon görüşmesi yaptığı saptandı. Bu görüşmelerde yardım istediği belirlendi.

30 KLASÖR ADLİYEYE GİTTİ
Bu arada ifadesi tamamlanan zanlıların ifadelerinin yer aldığı yaklaşık 30 klasörden oluşan dosyalar da çuvallar içerisinde adliyeye götürüldü. Bunları inceleyecek olan savcının, buna göre zanlılara yönelteceği soruları belirleyeceği bildirildi. Polisteki işlemleri sırasında bir zanlıya, telefon görüşmelerinden, ilişkilerine kadar tüm ilişkileri için 700 sorunun sorulduğu da öğrenildi.

GENEL MÜDÜRÜN DE BİLGİSİNE BAŞVURULACAK
Tape kayıtlarında zanlı olarak aranan Cemalettin Haberdar ile görüşmeleri giren TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın da savcılık tarafından bilgisine başvurulacağı öne sürüldü. Binali Yıldırım’ın bacanağı Haberdar ile samimiyeti dikkat çeken Karaman’ın telefon konuşmalarında ‘Cemo’ diye hitap ettiği de öğrenildi.

...

Önerilen Haberler

 1. Hürriyet 25-07-2014 12:15 Çolpan İlhan hayatını kaybetti

  Sinema sanatçısı Sadri Alışık'ın eşi usta oyuncu Çolpan İlhan, bugün hayata gözlerini yumdu. Çolpan İlhan’ın evinde sabaha karşı geçirdiği kalp krizi sonucu vefat ettiği öğrenildi.

 2. Zaman 25-07-2014 13:12 İstanbul Adliyesi'nde 'Adalet' söndü

  Yolsuzluk ve terörle mücadele eden emniyetçilere yönelik 22 Temmuz'da sahur vakti başlatılan soruşturmada hukuksuzlukların ardı arkası kesilmiyor. TCK ve CMUK'a aykırı işlemlerle karşı karşıya kalan emniyetçiler, sorgularının ardından Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi. Dün akşam emniyetçilerin adliyeye getirildiği sırada ilginç bir görüntü ortaya çıktı.Adliyenin duvarında bulunan ışıklı tabelada "adalet"in söndüğünü fark eden bir kişi, o anı görüntüleyerek sosyal medyada paylaştı. "Adalet"in karanlıkta kaldığı görüntüde ortaya çıkan manzara "İstanbul Sarayı" şeklinde oluştu. Sosyal medyaya da düşen bu fotoğraf, son zamanlarda yaşanan hukuksuzlukların bir yansıması olarak "manidar" bulundu. Kullanıcılar, bu fotoğrafı "Türkiye'de Adalet" şeklinde paylaştı.

 3. Zaman 25-07-2014 16:47 ‘Fatih devlet için evladını, Başbakan ise evladı için devleti feda ediyor’

  MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarını yürüten emniyet mensuplarına yönelik operasyonu eleştirdi.Başbakan'ın korktuğu için böyle bir operasyona kalktığını savundu ve “ Başbakan, çok korkuyor, korkarak yönetiyor ve korkutarak yönetiyor.” dedi. Uzunırmak, Başbakan'ın ‘Fatih'in ruhundan hareket ediyoruz' sözlerini eleştirdi. Fatih'in devlet için evladını feda ettiğini, Başbakan'ın ise devlet için evladını feda ettiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Fatih, hepimizin bildiği bir Fatih Kanunnamesi çıkarttı. Hanedanlığın bölünmemesi, devletin bölünmemesi için evlat katline cevaz verdi. Evladı devlete feda eden bir Kanunname çıkarttı, devlet uğruna evlattan vazgeçiyordu. Bugün geldiğimiz şartlarda 17- 25 Aralık operasyonları bir yalan dolan, talan, hırsızlık imparatorluğunun çöküşüne başlangıç ifade edebilecek olan bir operasyon, öyle bir algıyla yönetiliyor ki; Başbakan evlat uğruna devleti feda ediyor. “ POLİSLER ZÜLÜM GÖRÜYOR Dün Ergenekonla darbe yapmak isteyenlere karşı Başbakan'ı koruyan savcı hakim ve emniyetçilerin bugün darbe yapmakla suçlandığını söyleyen Ali Uzunırmak, sebebinin 17 Aralık yolsuzluk soruşturması olduğunu vurguladı. Ardından, “Dün Ergenekon, Başbakana karşı darbe yapmak istiyordu ve bugünkü tutuklanan polisler, hâkimler, savcılar, sürülen o çocuklar, Sayın Başbakanı korumuşlardı. O gün darbe yapmak isteyenleri tutuklayanlar bugün Başbakana darbe yapmak gerekçesiyle sürülüyor, ceza görüyor, cefa görüyor, zulüm görüyor. Başbakan, bunun ikisini bir arada nasıl yaşayabiliyor ve yaşatabiliyor, bu halkı nasıl kandırabiliyor, ben merak ediyorum? Takdir de ediyorum.”

 4. Zaman 25-07-2014 15:13 Polis annesi Hacer Güzeltaş: Başbakan gözümün içine bakabilir mi?

  Sahur vakti evlerinde gözaltına alınan polislerin yakınlarının Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü önündeki bekleyişleri sürüyor.Ailelerin süreçte bazı meselelere itirazı ve isyanı var. İşte o polislerden Başkomiser Tolga Güzeltaş’ın annesi Hacer Güzeltaş, BUGÜN TV’de Erkan Akkuş’un konuğu oldu.Bizim çocuklarımızın masumiyet karinesi yok mu?Oğlumun sütten çıkmış ak kaşık kadar temiz olduğuna eminim diyen anne Hacer Güzeltaş, oğlum suç işleme değil yerdeki karıncayı bile incitmez ifadelerini kullandı. Anne, “Gelin 16 bin nüfuslu Boğazlayan’da sorun. Bir kişi Tolga bunu yapmış derse ben tüm suçları kabul ederim. Benim çocuğum bunu yapmaz yapanla da beraber olmaz. Bizim çocuklarımızın masumiyet karinesi nerede” şeklinde konuştu.Başbakan gözümün içine bakabilir mi?"Başbakan gözümün içine bakarak oğlun gerçekten suçlu diyebilir mi?" ifadelerini kullanan anne Güzeltaş, “Ben özümden geldiği gibi ana gibi konuşabilirim ancak. Vicdanımın sesini dinliyor, kim acı çekerse onunla acı çekiyorum. Dua ederken tüm askerlerimize, tüm polislerimize dua ediyorum. Keşke şu imzayı atan 4 kişi yanımda olsa. Başbakanım, Muammer Güler şöyle karşımda olsa gözümün içine baksalar şöyle yürekten. Gözler her şeyi söyler, öz konuşmadan dilden doğru çıkan yanlış çıkan belli olur. Onlar gözümün içine baka baka çocuğumun gerçek suçlu olduğunu bana söylebilse. Bende o zaman onlara bu imzaları neden attınız diyebilsem. Bunu çok istiyorum. Çocuğumu 3 gündür görmedim. Kapılarda bekliyorum, ciğerim yanıyor, yüreğim yanıyor" dedi.

 5. Hürriyet 25-07-2014 20:48 Erdoğan'ı taşıyan YHT'de talihsiz olay

  İstanbul-Ankara hattı bugün açılan ve ilk seferinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı İstanbul'a götüren Yüksek Hızlı Tren, İzmit civarında kataner seyir telinin kopması sonucu tedbir amaçlı durduruldu. Yaklaşık 15 dakikalık çalışmanın ardından tren yoluna devam etti.

 6. Hürriyet 25-07-2014 20:48 AK Partili il başkanından ilginç mesaj

  AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Eskişehir’de düzenlediği mitinge gidecek otobüslerin dolmadığı gerekçesiyle partililere cep telefonundan mesaj atarak çağrı yaptı. Yurdunuseven’in mesajına, CHP ve MHP’den tepki geldi.

 7. Mynet 25-07-2014 15:42 Bir teröristi kucaklamak ister misiniz?

  Kanada'da iki Filistinli kızın yaptığı bu protesto tüm insanlara ders verecek cinsten.

 8. Zaman 25-07-2014 13:15 Kapılara çarpı işareti de koyacak mısınız?

  "Bunlara su bile yok" diyen Başbakan'ın Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, nefret söyleminde Nirvana'ya ulaşmış. "Ben de Başbakan'ımızın izinden gidiyorum ve kendisi balyozla vuruyorsa ben de demirle vururum" diyor.İşte, Başbakan'ın aylardır sürdürdüğü kin ve nefret söyleminin eylemi! Kifayetsiz muhteris kasaba siyasetçisinin hukuku ve bütün insani değerleri ayaklar altına alan bu söylemi, AKP'nin yürüttüğü politikaların toplumu getirip bıraktığı uçurum. Buradan daha ilerisi, fişledikleri insanları kapılarına çarpı işareti koyup imha emrini vermek.Her ne kadar kasaba siyasetçisi olsa da eğer aklını yitirmemişse başkanın bu söylediklerinin suç olduğunu bilmesi gerekir. dünyanın bütün uygar ülkelerinde bu sözler suçtur ve yargılanması gerekir.Başkan Ali İnci, bu çıkışıyla Başbakan'ın güven ve takdirini kazanmış olabilir. fakat bu zihniyet, 2014 Türkiye'sine yakışmıyor. İnsan hakları örgütleri ve sivil toplum bu zihniyeti tel'in etmelidir. bu zihniyetin 2014 Türkiye'sinde yeri yoktur. yaptığı suçtur ve mutlaka yargılanmalıdır.

 9. Zaman 25-07-2014 13:12 Başbakan'ının başkanı

  "Bunlara su bile yok" diyen Başbakan'ın Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, nefret söyleminde Nirvana'ya ulaşmış. "Ben de Başbakan'ımızın izinden gidiyorum ve kendisi balyozla vuruyorsa ben de demirle vururum" diyor.İşte, Başbakan'ın aylardır sürdürdüğü kin ve nefret söyleminin eylemi! Kifayetsiz muhteris kasaba siyasetçisinin hukuku ve bütün insani değerleri ayaklar altına alan bu söylemi, AKP'nin yürüttüğü politikaların toplumu getirip bıraktığı uçurum. Buradan daha ilerisi, fişledikleri insanları kapılarına çarpı işareti koyup imha emrini vermek.Her ne kadar kasaba siyasetçisi olsa da eğer aklını yitirmemişse başkanın bu söylediklerinin suç olduğunu bilmesi gerekir. dünyanın bütün uygar ülkelerinde bu sözler suçtur ve yargılanması gerekir.Başkan Ali İnci, bu çıkışıyla Başbakan'ın güven ve takdirini kazanmış olabilir. fakat bu zihniyet, 2014 Türkiye'sine yakışmıyor. İnsan hakları örgütleri ve sivil toplum bu zihniyeti tel'in etmelidir. bu zihniyetin 2014 Türkiye'sinde yeri yoktur. yaptığı suçtur ve mutlaka yargılanmalıdır.

 10. Zaman 25-07-2014 22:15 5 Cüz'ü annelere emanet etmesiyle alay etti

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, yolsuzluk ve terör soruşturmalarını yürüten polislere yönelik düzenlenen operasyonda emniyete giderek teslim olan polis memuru hakkında söylediği sözler dikkat çekti. Erdoğan, annesi için başladığı hatmin yarıda kaldığını belirten İsmail Arslan'ın anneler tamamlasın ricasıyla alay etti. Erdoğan, “İçeride zaman bol, al Kur'an-ı Kerim'i yanına 5 cüzü de tamamla” ifadelerini kullandı.İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli Emniyet Amiri İsmail Arslan, ifade vermek için avukatıyla birlikte dün İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gitmişti. Erdoğan'ın, hakim karşısına çıkmayan Arslan'ın tutuklanacağını ima etmesi, 'Başbakan tutuklanacağını nereden biliyor?' sorusunu gündeme getirdi.Arslan, ifade öncesi basına yaptığı açıklamada, “Kaçmadım, şarka tayinim çıktı ve ev kiralamak için gittim“ demişti. Emniyet Amiri Arslan, sözlerinin devamında "Benim annem yok, lütfen beni evladı yerine kabul etsinler. Ramazan ayında sürekli annem için Hatm-i Şerif yapardım. Yarım kaldı. Annelere sesleniyorum; son 5 cüzü okusunlar. Hatmi bitirsinler. Önce kızlarına sonrada rahmetli anneme armağan etsinler." diyerek kızları şehit olan annelere yarım kalan hatmi bitirmeleri için ricada bulunmuştu.Bugün İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının açılışında konuşan Erdoğan, kalan 5 cüzü annelere emanet eden İsmail Arslan’ı kastederek, “İçeride zaman bol al Kur'an-ı Kerim'i yanına 5 cüzü de tamamla” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın henüz mahkeme karşısına çıkmamış olan İsmail Arslan’ın tutuklanacağı yönünde bir imada bulunması dikkat çekti.

 11. Zaman 25-07-2014 21:46 Erdoğan nereden biliyor tutuklanacağını?

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, yolsuzluk ve terör soruşturmalarını yürüten polislere yönelik düzenlenen operasyonda emniyete giderek teslim olan polis memuru hakkında söylediği sözler dikkat çekti. Erdoğan, annesi için başladığı hatmin yarıda kaldığını belirten İsmail Arslan için “İçeride zaman bol, al Kur'an-ı Kerim'i yanına 5 cüzü de tamamla” ifadelerini kullandı.İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli Emniyet Amiri İsmail Arslan, ifade vermek için avukatıyla birlikte dün İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gitmişti. Arslan, ifade öncesi basına yaptığı açıklamada, “Kaçmadım, şarka tayinim çıktı ve ev kiralamak için gittim“ demişti. Emniyet Amiri Arslan, sözlerinin devamında "Benim annem yok, lütfen beni evladı yerine kabul etsinler. Ramazan ayında sürekli annem için Hatm-i Şerif yapardım. Yarım kaldı. Annelere sesleniyorum; son 5 cüzü okusunlar. Hatmi bitirsinler. Önce kızlarına sonra da rahmetli anneme armağan etsinler." diyerek kızları şehit olan annelere yarım kalan hatmi bitirmeleri için ricada bulunmuştu.Bugün İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının açılışında konuşan Erdoğan, kalan 5 cüzü annelere emanet eden İsmail Arslan’ı kastederek, “İçeride zaman bol, al Kur'an-ı Kerim'i yanına 5 cüzü de tamamla” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın henüz mahkeme karşısına çıkmamış olan İsmail Arslan’ın tutuklanacağı yönünde bir imada bulunması dikkat çekti.

 12. Radikal 25-07-2014 13:10 Çolpan İlhan hayatını kaybetti

  Çolpan İlhan hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden Çolpan İlhan kimdir?

 13. Milliyet 25-07-2014 12:07 Çolpan İlhan hayatını kaybetti

  Türkiye'yi üzen haber... Sanatçı Çolpan İlhan 78 yaşında kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Usta oyuncu Çolpan İlhan için 27 Temmuz Pazar günü saat 10.30'da Akatlar Kültür Merkezi'nde anma töreni düzenlenecek. İlhan'ın cenazesi, öğle vakti Teşvikiye Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ...

 14. Mynet 25-07-2014 12:12 Çolpan İlhan hayatını kaybetti

  Sinema sanatçısı Sadri Alışık'ın eşi usta oyuncu Çolpan İlhan, bugün hayata gözlerini yumdu.

 15. Radikal 25-07-2014 12:10 'Çivi bile çakılamayan' Tarlabaşı nasıl yıkıldı?

  Tarlabaşı'nda 'çivi bile çakılamayan' yüzlerce tarihi binanın yıkımı için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı koruma kurullarından nasıl izin alındığı ortaya çıktı. Eski kurulun 2005'te koruma kararı verdiği binalara "özellikleri olmadığı" gibi gerekçelerle yıkım onayı verilmiş.

 16. Hürriyet 25-07-2014 14:15 iPhone 5S'nin üzerinden tren geçti!

  TechRax ekibi tarafından iPhone 5S üzerine inanılmaz bir deney yapıldı. Rayların üzerine konulan iPhone 5S'nin üzerinden tren geçti. Sonuç ise herkesin malumu... İşte o görüntüler...

 17. Radikal 25-07-2014 18:41 Erdoğan'ın içinde bulunduğu YHT arıza yaptı

  Başabakan Erdoğan'ın bugün açılışını gerçekleştirdiği Yüksek Hızlı Tren, ERdoğan ve protokol üyelerini İstanbul'a getirirken arıza yaptı.

 18. OdaTV 25-07-2014 18:18 Hızlı tren bozuldu Erdoğan yaya kaldı

  Odatv 5 gün önce uyarmıştı

 19. Radikal 25-07-2014 15:40 Küçük çocuğun yürek burkan isteği

  İsrail'in Gazze saldırılarında yaralanan küçük bir çocuğun hastanedeki doktordan babasını çağırmasını istediği görüntüler yürek burktu.